Americká vs. česká střední škola

Ahoj, vítám vás u dalšího blogu. Dnes bych to chtěl vzít trochu jinou formou a místo vyprávění ze života v USA spíše ukázat největší rozdíly mezi americkou High School a českou střední školou.

Vzhledem k tomu, že to za chvilku bude jeden celý školní rok, který jsem strávil studiem na americké High School, rád bych se podělil o postřehy a rozdíly mezi našimi středními školami, které všichni známe. Mnoho věcí, o kterých budu mluvit, byly pro mě šokující a překvapivé, když jsem tu byl poprvé a zjistil jsem je. Ještě na začátek bych chtěl říct, že se vše také může měnit škola od školy, ale chtěl bych spíše mluvit o věcech, které jsou obecné a platí tak většinou všude.

Jedna z prvních věcí, které jsem si na naší škole všiml, byli policisti. Ti mají vlastní kancelář, a můžete je potkat chodit po chodbách, a stejně tak stojí na chodbě během obědové pauzy. Není to o tom, že by škola nebyla bezpečné místo, ale jsou tam spíše preventivně, kdyby například byla nějaká školní bitka, a celkově zajišťují ve škole bezpečnost. Takže zaparkovaná policejní auta před školou nejsou z důvodu, že se něco stalo, ale je to jejich každodenní práce. K tomu bych rád také zmínil, že u nás ve škole má vlastní kancelář i psycholog a poradci, kteří poskytují studentům případnou podporu a mohou pomoci studentům s akademickými nebo osobními problémy.

Zajímavost, kterou ne každý zná, je, že se high schools rozdělují do daných typů podle velikosti školy. Velikost školy určuje počet studentů na škole, a obecné rozdělení vypadá takto:

1A - Nejmenší školy, obvykle pod 200-300 studentů
2A - Menší střední školy, kolem 300-600 studentů
3A - Středně velké školy, 600-1 000 studentů
4A - Velké školy, 1 000-1 500 studentů
5A - Velmi velké školy, 1 500-2 500 studentů
6A - Největší školy, více než 2 500 studentů

Mnoho škol má také svůj vlastní dress code, naše škola nemá určený dress code a nezakazuje nám, co můžeme nosit a co ne, ale mnoho škol to tak má. Některé školy vám například dovolují nosit oblečení pouze v barvě loga školy, a celkově je to více přísné. Zajímavost určitě také je, že každá škola má svůj vlastní “merch” neboli oblečení, které si můžete ve škole nebo online koupit. Některé školy mají i vlastní kamenný obchod, ve kterém si můžete oblečení koupit. Naše škola například nabízí různá trička, mikiny, sportovní oblečení, tepláky, kraťasy, kšiltovky, batohy, čepice, opravdu všechno. Je opravdu fajn vidět, že to ve škole nebo na různých závodech studenti nosí a reprezentují tak svou školu.

Za zmínku určitě také stojí zápasy, a to buď basketbalové, nebo fotbalové, které jsou velkou událostí. Tribuny jsou plné, roztleskávačky povzbuzují a atmosféra tak připomíná menší profesionální utkání. Nejde tu však jenom o ty zápasy, ale často to sjednocuje celou školní komunitu a kamarádi se společně scházejí a tráví spolu čas. Je to zvláštní říct, ale opravdu to vše vypadá jak z filmu a má to stejnou atmosféru. Každé utkání má i své téma, do kterého se má publikum obléct. Je to zajímavé oživení, například na minulé zápasy jsme se měli oblékat do maskáčového oblečení, jindy zase jenom do černé, a naposled jsme měli mít na sobě jakýkoliv dres. S tím se také pojí “spirit week”. Je to akce, kdy od školy předem dostanete na týden motivy na každý den, podle kterých se poté musíte oblékat. O tomto tématu jsem již mluvil, ale stejně si myslím, že je to zajímavé zmínit, protože je to zajímavé oživení školy, která je v USA hodně o socializování.

Hall pass” neboli povolení od učitele, že můžete opustit třídu během výuky, většinou, když jdete na toaletu. Bohužel se nejde jenom zeptat učitele, jestli můžete jít na toaletu, a on vás pustí, ale musíte se v digitálním systému přihlásit a požádat o povolení. Potom máte daný čas, kdy můžete jít na záchod. Díky tomu tam zamezují volnému pohybu studentů na chodbách, aniž by to například ten učitel věděl.

Jeden z největších rozdílů od českých škol a věc, která mě poprvé velmi zaskočila, je “Pledge of Allegiance” neboli slib věrnosti. Před každou první hodinou, a hned potom, co zazní zvonek začátku školy, se přečte právě tento slib. Jedná se o slib a věrnost spojeným státům, který musíme odříkávat každý den v první hodině. Každý vstane, položí si pravou ruku na srdce a recituje Pledge of Allegiance. Podle mě je to zajímavé, jak se u studentů prosazuje národní hrdost, a je to určitě jedna z mála věcí, o kterých jsem netušil, že se na amerických školách dělá.

 

 

Věcí, které bych moc rád zmínil a rozdílů od českých škol, je opravdu mnoho, ale všechny by se sem nevešly, a tak jsem se pokusil zmínit aspoň ty nejvíce časté a zajímavé. Děkuji vám za přečtení mého blogu, doufám, že jste se dozvěděli něco nového, a já se na vás budu těšit zase příště!

Další článek na toto téma od CCI: Rozdíly mezi studiem na střední škole v ČR a v USA

 

Adam Valečka

Adam Valečka, Praha
student v USA, výherce stipendia, ročník 2024-2025

Poslední příspěvky

31. 03. 2025 Senior Assassin
01. 03. 2025 Závod Donut mile
31. 12. 2024 Vánoce v USA
15. 12. 2024 Bermudy
30. 11. 2024 Arizona + Thanksgiving