Indoor Meet + College v USA
Ahoj, vítám vás opět u dalšího blogu. Dnes bych vám rád řekl, jaký byl první indoor Meet a jak college v USA fungují a vypadají.
Za sebou máme už první indoor Meet, který se konal v Utahu přesněji na univerzitě BYU. Jak už z jména vyplývá jedná se o závody v kryté hale, kde se závodí v různých disciplínách a to v běhu (60 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m), skok do výšky, skok do dálky, skok o tyči, vrh koulí. Já osobně jsem se zúčastnil běhu na 200 metrů a vrhu koulí. Moje výsledky nebyly nijak zvlášť dobré, ale nebyly ani špatné a na první závody jsem spokojený.
V tomto blogu bych vám ale chtěl více přiblížit, jak v USA fungují univerzity a jak vůbec vypadají. Vysoké školy “colleges” v USA se od našich škol liší nejen v systému studia, ale hlavně v celkovém prostředí a za mě i v přístupu ke vzdělání ze strany studentů. Na rozdíl od Česka, kde se studenti rovnou hlásí na konkrétní obory, v USA je možné během prvních dvou let zkoušet různé předměty a vybrat si hlavní obor “major” až později. Další hlavní rozdíl je samotný kampus, který opravdu vypadají jako z filmů. Kampus je obrovský a opravdu díky uzavřené komunitě připomíná takové malé uzavřené městečko, ve kterém najdete opravdu vše co je potřebné k životu - vlastní koleje, jídelny, restaurace, spoustu sportovišť, posilovny, knihovny atd… Studenti tam opravdu žijí svůj život a kromě studia tam i pracují. V Česku je studium často více zaměřené pouze na přednášky a semináře. Obecně bych i řekl, že studium na americké škole je více interaktivní.
Na druhou stranu to má i svoje nevýhody a to je cena. Americké školy jsou násobně dražší než české a to nemluvím o tom, že některé veřejné univerzity v Česku jsou zdarma. V USA studenti platí za školné v rozmezí několika tisíc až desítek tisíc dolarů ročně. A tak čtyřleté leté studium vyjde opravdu na nemalé částky, a proto jsou v USA tak časté studentské půjčky. Mnoho studentů, ale právě kvůli těmto nákladům bojuje o stipendia, které je možné získat různými způsoby. Existují sportovní stipendia, akademická stipendia, umělecká stipendia nebo sociální stipendia, které jsou pro rodiny s nižšími příjmy.
Abyste si dokázali představit, jak velké univerzity v USA opravdu jsou, univerzita, kde jsme měli závody a zároveň na ní momentálně studuje můj host brácha, tak podle dat z roku 2023 na ní studuje přes 32 000 studentů. Samotný stadion na americký fotbal, který se také v kampusu nachází, má kapacitu 62 000 lidí. Pro představu O2 arena má přibližně 20 000 :).
Já vám děkuji opět za přečtení mého blogu, doufám, že jsem aspoň trochu dokázal představit, jak univerzity v USA fungují a že jste se dozvěděli něco nového!
Adam Valečka, Praha
student v USA, výherce stipendia, ročník 2024-2025