České dědictví v Texasu

Ahoj, čtenáři! Vítejte u dalšího blogu přímo z USA. Dnes bych se s vámi chtěla podělit o své zážitky z návštěvy malebného městečka West v Texasu, které je známé jako české centrum na americkém jihu. Jelikož je říjen měsíc českého dědictví, tak jsem se rozhodla prozkoumat, jak se naše tradice proplétají s americkým životem.

Městečko West je domovem několika pekáren s českou historií a to například "Czech Stop" nebo "Geriks", ačkoliv jsem úplně nevěděla, co od místních pekáren čekat, byla jsem trochu zklamaná. Obě pekárny se totiž prezentují jakžto "české", avšak z klasického sortimentu české pekárny disponovaly pouze koláči, zbylé produkty byly buď čistě americké, pouze s přidaným českým názvem a nebo se již vůbec nevyráběly, i když byly stále napsané v nabídce.
Ale teď již zpátky ke koláčům, jejichž vůně plápolala ve vzduchu od prvního vstupu do pekárny. Je důležité zmínit, že koláče jsou zde v Texasu opravdu velmi populární, i když se od těch českých výrazně liší. Americké "kolaches" - jak se jim tady říká -  vypadají spíše jako buchty a často mají rozmanité slané náplně, začínajíc u šunky, přes sýr a klobásy, až k vajíčkům. Tyto americké kolaches mi velmi chutnaly, i když to bylo něco úplně jiného, a tak jsem byla nakonec pochopitelně i ráda, když jsem ochutnala správný český makový koláč. Celkově bylo zajímavé pozorovat, jak se tyto tradiční pokrmy vyvinuly a přizpůsobily americkému vkusu, ale přesto si zachovaly svůj jedinečný ráz.

Další zastávkou byl obchod "Czech Corner", což byl vlastně místní antikvariát, který měl vyhrazenou menší část české kultuře. Později jsem se po rozhovoru s prodavačkou dozvěděla, že je to proto, jelikož je majitel obchodu potomek českých imigrantů. Obchod se v české sekci zaměřoval především na kulturu a historii, dokonce jsem tam zahlédla i přeložené Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Návštěvu tohoto obchůdku hodnotím velmi kladně a doufám, že se bude jen rozrůstat.

Důležitou kulturní záležitostí v Americe je také sportovní spolek Sokol, který má četné zastoupení ve většině velkých texaských městech. Jeho členové se  snaží udržovat českou kulturu a tradice naživu skrze různé akce a aktivity, které je možné sledovat na různých Facebookových skupinách, kde mezi sebou komunikují Češi žijící v Americe a potomci českých imigrantů, kteří se chtějí přiučit více o historii a původu své rodiny. Je pěkné vidět, jak se lidé z této komunity spojili a pracují na udržení svých kořenů.

Moje návštěva Westu byla pro mě krásnou ukázkou českého dědictví, které i na americkém jihu zůstává stále naživu. Pokud se chystáte do Texasu, rozhodně si nenechte ujít toto malé město, které českou kulturou opravdu žije. Je to skvělý způsob, jak strávit odpoledne a věrte tomu, že z Vás jako Čechů budou mít všichni obyvatelé velkou radost!



Pekárna "Czech Stop" ve Westu

Obchod "Czech Corner" ve Westu

Linda Synovcová

Linda Synovcová, Praha
studentka v USA, výherce 50% stipendia, ročník 2024-2025

Poslední příspěvky

31. 07. 2024 PŘEDODLETOVÉ LÉTO
30. 04. 2024 A jak to bylo dál?