
Fentanyl - tichý zabiják
Ahoj, čtenáři! Vítejte po delší době u dalšího blogu, který dnes bude na trochu vážnější téma než obvykle. Ráda bych Vám přiblížila jeden z největších problémů současné Ameriky a upozornila na tuto problematiku, pokud se třeba také chystáte na výměnný pobyt a apelovala na Vás, abyste si při něm dávali pozor. Tentokrát se jedná o delší příspěvek a poprosím Vás o jeho celé přečtení - pár minut může zachránit život.
“Pokud Vám není lék předepsán lékařem a vydán v lékárně, nikdy nevíte, zda je falešný, nelegální a nebezpečný. Bez laboratorního testování nelze zjistit, jaké množství fentanylu se v jednotlivých tabletách nachází nebo kolik ho mohlo být namícháno do jiné drogy. Toto je obzvláště nebezpečné především kvůli síle fentanylu.”
O co se vlastně jedná?
Jak již z názvu vyplývá, dnes bych se ráda zaměřila na fentanyl - opioidní analgetikum, které je až 100x silnější než morfin a k jeho předávkování stačí pouze 2mg - jeden kilogram této látky má potenciál připravit o život půl milionu lidí. Je důležité si uvědomit, že problém nastává většinou tehdy, kdy je fentanyl záměrně míchán s jinými drogami či léky na předpis (často OxyContin) za účelem snížení nákladů a uživatel o tom neví, myslí si tedy, že si bere například léky na bolest, které mu ale nebyly předepsány, a tak je koupil od kamaráda, avšak nemusí vůbec tušit, jaké je reálné složení prášku. DEA (Drug Enforcement Administration) uvádí, že 42 % pilulek testovaných na fentanyl obsahovalo přes 2mg této látky čili smrtelné množství dostatečné k předávkování. Tato návyková látka se do USA dostává většinou přes jižní hranici v rámci pašování drog a nebo lodní dopravou z Číny a jedná se o jeden z hlavních faktorů způsobující opiátovou epidemii, v jejímž rámci zde zemře až 300 lidí každý den.
Prevence a pomoc
Ačkoliv to není úplně příjemné téma, tak je velmi důležité vědět, jak se v krizové situaci zachovat a ještě lépe, jak takové situaci předejít. Prvním bodem je pamatovat si, že byste si nikdy neměli brát jakékoliv prášky od nikoho - opravdu nikdy nevíte, odkud se pilulka vzala a co může obsahovat - toto platí od úplně obyčejných prášků na bolest až po nejrůznější “edibles” #OnePillCanKill. Pokud byste se někdy dostali do situace, kde právě vy můžete zachránit život, je důležité znát základní příznaky předávkování - otupělost / zúžení zornic / studená až vlhká kůže / kůže se zbarvuje do modra / namáhavé a mělké dýchání / bezvědomí. Pokud identifikujete někoho s těmito příznaky, je nutné okamžitě jednat:
1) Zavolat pomoc - 911 v USA
2) Podat naloxon - léčivo, které zvrací účinky opioidů (často ve formě nosního spreje)
3) Zkontrolovat tep a dýchání - případně začít s resuscitací (operátor na telefonu vás bude navigovat)
4) Postupovat podle dalších instrukcí - udržovat osobu ve stabilizované poloze
Fentanyl a moje host-rodina
Jedním z důvodů, proč věnuji dnešní blog právě tomuto tématu je skutečnost, že je velmi blízké mojí host-rodině a nyní už i mně. Před pár lety zasáhla moji host-rodinu tragédie, při které moje host-mom ztratila sestru, moje host-babička ztratila dceru a malá holčička přišla o svoji mámu. Jednalo se právě o situaci, kdy byl fentanyl přimíchán do prášku proti bolesti a jeho dávka byla smrtelná. Je neuvěřitelné a zdrcující sledovat, jak jeden den navždy změní životy tolika lidí. Minulý víkend jsem byla společně s částí mojí host-rodiny na “akci pro zvýšení povědomí o fentanylu”, které byla dedikována i výstava starých amerických aut. Na této akci vystoupilo nespočet rodičů, kteří přišli o své děti kvůli fentanylu - některé oběti byly i o několik let mladší než já. Poslouchat nejrůznější příběhy truchlících a zdrcených rodičů bylo něco opravdu nepopsatelného a musím říci, že mi to otevřelo oči. Jedním z prezentujících byla i moje host-babička, jejíž řeč bych s Vámi s jejím svolením ráda sdílela.
Řeč (originální přepis, pro překlad doporučuji DeepL):
Honoring Baylee: A Mother’s Plea Against Fentanyl
As I stand before you today, I am a broken person. I am not the same woman I was almost three years ago. Sometimes, I look in the mirror and hardly recognize myself. Grief has aged me in ways I never imagined. One word changed my family's entire life—Fentanyl.
Fentanyl is now the leading cause of death for people between the ages of 18 and 44. In 2022 alone, 107,941 lives were lost to it. My daughter, Baylee, was one of them.
Baylee didn’t ask for fentanyl. She didn’t ask for anything at all. A drug dealer, Sharonica Maxey, texted Baylee and told her she had a sale on Percocet 30s—“Perc 30s.” Baylee wasn’t looking for fentanyl. She just had a toothache and couldn’t get into a dentist. That’s the only reason we can think of for why she said yes.
On the night of May 12, 2022, those pills were dropped off. By the morning of May 13, at exactly 8:06 AM, my daughter was gone.
My husband had to make the call no parent should ever receive. I was ten hours away on a business trip. Imagine being ten hours away when you get the call that your child is hurt—or in our case, dying. Was she scared? Did she want her mom? How was I not there? These are the questions that haunt me.
Baylee was 22 years old. She had a little girl, Aley, who was only three at the time. Aley will never remember her momma. And now, I will live longer without Baylee than I ever did with her.
I have learned so much about fentanyl since that day—how most victims don’t even know they are taking it, how just one pill can be the difference between life and death. And I have watched the number of grieving parents like me grow every day. Too many families are joining this painful club. Children should be learning from their mistakes, not dying from them.
I’ve said from the beginning that I don’t want Baylee’s death to be in vain. If sharing her story today saves just one person, then I didn’t lose her for nothing.
You see, my daughter struggled with addiction. Mainly pills. But at the time of her death, she had been sober for six months. And yet—one pill took her life.
If you are struggling with addiction, please—reach out. Get help. Fight for your life. If you have a loved one struggling with addiction, love them. Meet them where they are. Because you never know when the last time will be.
I have so many regrets.
A month before she passed, I found some jewelry missing. I was furious. And now, I would give anything—everything—just to have her back. Just one more day to tell her:
"I love you."
"I forgive you."
"I don’t care about that ring—you are what matters."
Tough love doesn’t work. I see that now. I should have met her where she was, even in the depths of her addiction. I should have told her every day how much she meant to me.
I’m sorry.
I’m sorry it took losing you for me to become a better mother, a better grandmother, and a better wife. I’m sorry I didn’t understand mental health the way I do now. I’m sorry I didn’t tell her I loved her every single day.
So, I ask you—please, love your people. Talk to your loved ones. Warn them about fentanyl. Because today’s drugs are not the drugs of the past.
And if you love an addict—tell them. Support them. And always, always do what you can live with.
Thank you.

Plakát varující o fentanylu na mojí High School - "Pokud prášky nepochází z lékárny, počítejte s tím, že obsahují fentanyl"

Linda Synovcová, Praha
studentka v USA, výherce 50% stipendia, ročník 2024-2025