VÍZUM a poslední MĚSÍC ŠKOLY

Ahoj, čtenáři! Vítám vás po měsíci u dalšího příspěvku na mém blogu, tentokrát již čtvrtého. V tomto příspěvku se zaměřím na můj poslední měsíc školy a vyřizování víza do USA.

Jak se již u mě stává tradicí, zatím nemám žádné informace o mé budoucí hostitelské rodině, umístění nebo škole. V minulém blogu jsem zmiňovala nadcházející přeodletovou schůzku pro všechny budoucí výměnné studenty agentury CCI, tato schůzka proběhla v Hradci Králové a zahrnovala nejrůznější informace ohledně každodenního života v USA – od mimoškolních aktivit přes čerpání pojištění až po pravidla chování v průběhu pobytu. V rámci schůzky jsme také obdrželi potvrzení SEVIS*, které je potřebné pro žádost o vízum. Později mi do emailu přišel ještě předvyplněný formulář DS-2019*, který je taktéž potřeba. Tento formulář předvyplnila moje mezinárodní organizace FTWI*.

A jak se o takové vízum vlastně žádá?

Na začátek je velmi důležité podotknout, že typů víz do USA existuje opravdu spoustu, já se zaměřím na vízum J1*. Celý proces žádosti o vízum je poměrně jednoduchý a intuitivní. Každý žadatel musí na stránkách americké ambasády vyplnit prvotní formulář DS-160, ve kterém zadává nejrůznější informace o sobě, rodině a svých plánech ve Spojených státech. Jediným problémem při vyplňování tohoto formuláře může býti ''nestabilita'' webových stránek a občasné errory – vše lze jednoduše vyřešit a v případě nouze vyhledat radu na internetu.

Jakmile žadatel obdrží potvrzení o podání žádosti o ''nepřistěhovalecké vízum'' (potvrzení o odeslání formuláře DS-160), může se vrhnout na další krok, což je samotné sjednání schůzky na ambasádě. Tento krok se taktéž provádí online – stačí na stránkách ambasády zaplatit poplatek za vízum a zvolit některý z dostupných termínů. Při volbě termínu je nutné být obezřetný, jelikož jde následně změnit pouze jednou. Poté již nezbývá nic jiného, než se ve sjednaný termín a čas vypravit na velvyslanectví USA, které sídlí v Praze na Malé Straně. Na schůzku je nutné přijít včas a dodržet pravidla, která jsou žadateli zaslána emailem.

Jakmile člověk dorazí před budovu velvyslanectví, je povinen prokázat svou totožnost pasem a vypnout své telefonní zařízení. Po samotném vstupu do budovy je na řadě bezpečnostní kontrola, při které se musí odevzdat veškerá elektronika a zároveň je každému přidělena žlutá visačka s nápisem VISITOR. Po kontrole je nutné si vzít u stojanu číslo a čekat na jeho vyvolání – dost to připomíná systém na poště :D. Žadatel je postupně volán ke třem okénkům. První okénko je asi nejdůležitější, jelikož zde odevzdáváte všechny důležité dokumenty. Musím říci, že moje zkušenost zde není úplně barevná, asi není potřeba to zde rozepisovat, ale člověk se musí obrnit trpělivostí a nenechat se odbýt. U druhého okénka, kde se již mluvilo anglicky, následovalo snímání otisků prstů a u třetího samotné ''interview'' – opravdu se není čeho obávat, velmi sympatický pán se mě ptal na několik otázek ohledně mého pobytu v USA, mých představách o pobytu, koníčcích a hostitelské rodině – po pár minutách se na mě usmál a řekl, že mi vízum bylo uděleno a za pár dní si mohu pas vyzvednout. Pas i s vízem mám již zpět a nyní nezbývá nic jiného než čekat na další vývoj situace.

V rámci posledního školního měsíce jsem ve škole čelila několika posledním testům a musím podotknout, že k mému menšímu překvapení velmi úspěšně. Taktéž jsme společně se spolužačkami veřejně prezentovaly náš letošní školní projekt s názvem ''Fungování zvířecích útulků''. V rámci projektu jsme zpracovávaly dvě části – teoretickou a praktickou. V teoretické části jsme se zabývaly nejrůznějšími otázkami týkajícími se útulků jako takových. Na druhou stranu v praktické části jsme se ''vrhly'' přímo do akce a staly se dobrovolnicemi ve dvou útulcích – nejprve kočičím a poté psím, pro který jsme následně zorganizovaly školní sbírku. Musím říci, že to byla opravdu zajímavá zkušenost. Dozvěděla jsem se toho mnoho o sobě i zvířatech samotných. Pokud máte možnost nějaký útulek navštívit, určitě tak učiňte – radost v očích psů pramenící z vaší pouhé přítomnosti je nepopsatelná.

Ke konci roku jsme podnikli se třídou několik výletů a zúčastnili se školního sportovního dne, kde jsme obsadili krásné druhé místo.

Přeji hezké prázdniny a za měsíc na viděnou!

 

*Legenda:

SEVIS potvrzení – poplatek za zařazení do databáze informačního systému lidí s vízem F / M / J

FTWI – mezinárodní nezisková organizace zprostředkovávající výměnné programy

J1 – typ víza, nepřistěhovalecké vízum pro výměnné studenty

DS-2019 – formulář důležitý pro žádost o vízum, stanovuje bližší informace à termín návštěvy USA, účel, sponzora

 

Návštěva výstavy "Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu"

Fotografie z veřejné prezentace ročního projektu na téma ''Fungování zvířecích útulků''

Linda Synovcová

Linda Synovcová, Praha
studentka v USA, výherce 50% stipendia, ročník 2024-2025

Poslední příspěvky

31. 07. 2024 PŘEDODLETOVÉ LÉTO
30. 04. 2024 A jak to bylo dál?