Zlatý KVĚTĚN a DOBROVOLNIČENÍ
Ahoj, čtenáři! Vítám vás opět po měsíci u dalšího příspěvku na mém blogu, kde se tentokrát zaměřím na to, čím poslední týdny žije celé Česko – hokej.
Na začátek bych ještě ráda zmínila, že bohužel nemám od minule žádné nové informace o mém umístění nebo hostitelské rodině, tudíž stále netrpělivě vyčkávám a tuto neděli čeká mě i ostatní výměnné studenty předodletová příprava v Hradci Králové, kde bych se měla dozvědět bližší informace o tom, jak zhruba bude vypadat můj rok v USA.
Abych to vzala od začátku, v zimě mi napsala moje kamarádka Linda, zda bych neměla zájem společně s ní dobrovolničit na domácím MS v hokeji. Jelikož mám ráda sport a hokej nevyjímaje, neotálela jsem a přihlásila se do výběrového řízení na pozici STEWARD, společně s přihláškou jsem odeslala i krátký motivační dopis. O pár měsíců později mi k mému potěšení přišla zpráva, že jsem byla přijata a začal proces příprav. Jelikož se jednalo o velkou mezinárodní akci, bylo potřeba dodržet mezinárodní stanovy a samotná organizace několika stovek dobrovolníků byla složitá a časové náročná. Jako první jsem začala s online školením od hokejové organizace IIHF na téma BAHD behaviour, které proběhlo v angličtině. Poté jsem již zavítala do O2 arény, kde proběhlo několik školení na téma bezpečnost, komunikace s návštěvníky, práce na pozici steward, požární školení a fasování oblečení společně s akreditací, která mi zajišťovala vstup do arény. Před začátkem mistrovství jsem si navolila směny – většina směn trvala 8-11 hodin a bylo na nich zajištěno teplé jídlo pro dobrovolníky zdarma.
A co vlastně takový steward dělá? Jedná se o nejpočetnější skupinu dobrovolníků, kteří jsou takovými prvními pomocnými pilíři pro fanoušky. Celkově by se dala tato pozice rozdělit na tři podkategorie – v aréně / před arénou / ve fan zóně.
Být u fan zóny bylo psychicky i fyzicky poměrně vyčerpávající, především kvůli vyšším teplotám a sluníčku. Hlavní náplní stewardů zde bylo pomáhat při kontrole u vstupu, komunikovat s lidmi a odpovídat jim na dotazy. Největší nápor přišel obvykle před jednotlivými zápasy, kdy se před vstupem shromažďovaly stovky fanoušků. Člověk musel mít vždy klidnou hlavu a to zejména, když komunikoval s již podnapilými fanoušky – jeden takový se svěřil, že naletěl podvodníkovi a utratil za falešné vstupenky téměř 30 tisíc korun.
Pozice před arénou byla stručná a jasná, stewardi za pomocí desek naváděli fanoušky ke správnému vchodu či skyboxu. Nejvíce mě osobně oslovila pozice přímo v aréně, kde byla výhoda toho, že člověk mohl sledovat zápasy (i když ve stoje :D). Stewardi zde pomáhali usazovat lidi, měnit herní čipované puky za suvenýry – pokud byly vyhozeny mimo hrací plochu, řešit spory o místa a pomáhat ochrance při zastavování lidí před vstupem do hlediště, dokud nebyla přerušená hra. Na této pozici jsem byla častokrát se svou kamarádkou, což bylo fajn. Nejčastěji jsme byly u sektoru, kde měla přestávkové studio ČT. Celkově byl tento sektor dost atraktivní, jelikož jsme zjistily, jak fungují přenosy pro ČT, co samotné komentování obnáší a potkaly i pár hráčů.
Myslím, že již nikdy nezapomenu tu euforii celé haly ze vstřelených gólů, skandování „kdo neskáče není Čech“, postupu do čtvrtfinále / semifinále / finále – a to nejdůležitější – oslavu samotného vítězství. Přála bych to zažít každému sportovnímu nadšenci. Byl to jedinečný okamžik, který alespoň na chvíli spojil fanoušky dohromady. Neskutečná byla i atmosféra později na Staromáku.
V průběhu mistrovství jsme s rodinou navštívili zápas Česko x Švýcarsko a po ovládnutí šampionátu jsem se vydala s kamarády na Staromák, kde proběhly oslavy. Celkově jsem za tuto zkušenost velmi ráda, i když to bylo mnohdy náročné i kvůli škole, kde nám začalo zkouškové období a už teď mě mrzí, že mistrovství skončilo. Potkala jsem pár super lidí a získala zážitky na celý život. Zpětně nemůžu ani uvěřit, že jsem na pozici dobrovolníka v rámci MS-2024 strávila téměř 100 hodin.
I když je tenhle blog delší než normálně, nedokážu díky němu popsat všechny zážitky a emoce, přesto doufám, že jste se dozvěděli něco nového o fungování dobrovolníků a třeba sami zvážíte výpomoc na nějaké sportovní akci. Za měsíc na viděnou!
Linda Synovcová, Praha
studentka v USA, výherce 50% stipendia, ročník 2024-2025