Finals – závěrečné zkoušky

Ve škole nám na chodbě visel plakát, říkající: It’s the most wonderful time of the year and finals, SAT, ACT and college applications. (Je to nejkrásnější čas v roce a jednoduše řečeno plno zkoušek, a ještě ke všemu přihlášky na vysokou!)

Ještě předtím, než jsem si mohla naplno začít užívat volna, jsem musela přežít finals. U nás má být poslední týden před Vánoci pohodový s různými školními tradicemi. Ne že se to pokaždé dodržuje, ale obecně vzato každý už má tak trochu prázdniny. Tady ve Spojených státech to znamená, jak už jste asi pochopili, zkoušky. Když mi poprvé řekli, že budu muset napsat testy ze všech školních předmětů a z látky, kterou jsme brali celý semestr, zatočila se mi hlava. “No to bude děs!” říkala jsem si. 

Ale jak to ze začátku znělo děsivě, nakonec to byla celkem brnkačka. Já měla tu výhodu, že polovina mých předmětů je založená na praktické činnosti, takže zkoušky z Fashion and Apparelu byly pojmy, které jsme používali celý půlrok a Wood and Production bylo založené na tom samém principu, akorát jsme ještě museli popsat, jak jsme vyrobili jednotlivé části stoličky a jaké nářadí jste k tomu používali. Během celého roku jsme totiž vyráběli toto:  

 

A musím říct, že mě to opravdu bavilo.  

Starosti s Art and Designem mě odpadly úplně. Stačilo jen dokončit závěrečný projekt a v den zkoušek jsme si pustili film a zobali sladkosti. Na angličtinu jsem se taky učit nemusela, protože v testu jste dostali text a museli jste podle něho odpovědět na otázky. Něco jako: “Co tím autor myslel?” a “Jak byste nahradili toto slovo?” A na to se předem připravit moc nedá. Tedy kdybych opravdu chtěla, tak jsem si mohla procvičovat úlohy podobného typu, ale upřímně... radši jsem vsadila na svoje dosavadní znalosti a intuici 😀. 

Na co jsem se ale připravit musela, bylo AP Calculus a US History. Hlavně ta matematika mi celkem naháněla strach. I když podle našeho učitele mám na počítání vážně talent. Dokonce se Lisy na rodičovské schůzce ptal, jestli neuvažuji o studium matematiky na vysoké škole. Zrovna já! To jsem se vážně pobavila. Goniometrické funkce jsou můj úhlavní nepřítel. 😀 Ale pravda je, že od začátku roku jsem se s učivem srovnala a už mi to zase tak těžké nepřijde. Ale na písemky se připravovat musím, to ne že ne. 

Naštěstí jsme na učení dostlali spoustu času. Zkoušky byly rozdělené do tří dnů a do školy jsme přišli jen na test a pak jsme mohli jít domů. Normální vyučování vůbec neprobíhalo. Já jsem psala Fashion and Apparel, Art a Wood ve středu, ve čtvrtek jsem přijela jen na angličtinu a pátek se to pěkně sešlo, level obtížnosti se vystupňoval a mě čekal dějepis a matematika.  

Naštěstí jsem ve čtvrtek skončila už někdy v deset dopoledne, takže jsem měla spoustu času studovat Velkou hospodářskou krizi a její následky a samozřejmě limita a derivaci. I když matematikou jsem už zaplácla celou neděli a pondělí, protože první část jsme psali už v úterý, takže jsem si to večer jen osvěžila. (Ehm.... zírala jsem do sešitu na všechny ty vzorce, hlavu v úplně jiném vesmíru, a nakonec jsem to vzdala s tím, že se to nějak vsákne 😀 )  

A ono se to vsáklo. Vzpomněla jsem si na svoji nejlepší kamarádku a hojně využila její metody - “raz, dva tři seš to ty” a “když nevíš, tak dej za C” a devadesát sedm procent bylo na světě 😀 

Nakonec jsme si všechny předměty s přehledem udržela na A a v pátek si mohla hodit nohy nahoru a spokojeně si číst knížku.  

A toto je můj závěrečný projekt z Art and Design

Michaela Jánešová

Michaela Jánešová, Lanškroun
studentka v USA, ročník 2019–2020

informace o studentovi...

Poslední příspěvky

01. 04. 2020 A jede se domů!
28. 12. 2019 Vánoce v USA
08. 11. 2019 Halloween